Śladami Jana Pawła II - wychowanie w duchu miłosierdzia

Śladami Jana Pawla IITo zadanie publiczne z zakresu kultury, sztuki, i dziedzictwa narodowego, współfinansowane przez Gminę Słomniki, a realizowane przez  Zespół Caritas w Słomnikach. Opiekunami projektu są: wicedyrektor ZSO Anna Lepiarczyk, Danuta Witek oraz ks. Tadeusz Lalewicz.

Projekt adresowany jest głównie do młodych ludzi, a jego celem jest poznanie, pogłębianie oraz wdrażanie w życie nauki Jana Pawła II.

Wędrując śladami Jana Pawła II młodzież, pod opieką swoich wychowawców udała się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, które zostało wybudowane jako wotum wdzięczności Matce Bożej za ocalenie życia Ojcu Świętemu w zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku.

Po drodze do stolicy Tatr odwiedziliśmy Ludźmierz. Oprócz zwiedzania Bazyliki i Ogrodu Różańcowego młodzież obejrzała ciekawy film o historii tego miejsca związanej z osobą Ojca Świętego.

Śladami Jana Pawla II Śladami Jana Pawla II Śladami Jana Pawla II

Następnie odwiedziliśmy rodzinne miasto Ojca Świętego – Wadowice, w którym poznawaliśmy historię papieskiego życia i jego rodzinny dom. Byliśmy też w Kalwarii Zebrzydowskiej - miejscu, o którym tak mówił: „…Najczęściej przybywałem tutaj sam, tak żeby nikt nie wiedział, nawet kustosz klasztoru…. To jest zupełnie przedziwna rzecz – te dróżki... polecałem Panu Jezusowi przez Maryję sprawy szczególnie trudne i sprawy szczególnie odpowiedzialne w całym moim posługiwaniu biskupim, potem kardynalskim. Widziałem, że coraz częściej muszę tu przychodzić, bo, po pierwsze, spraw takich było coraz więcej, a po drugie – dziwna rzecz – one się zwykle rozwiązywały po takim moim nawiedzeniu na dróżkach…”

Śladami Jana Pawla II Śladami Jana Pawla II Śladami Jana Pawla II

Święty Krzyż w Górach  Świętokrzyskich, oraz Kałków zakończył nasze dłuższe wyprawy. W Kielcach odwiedziliśmy parafię św. Jadwigi. To młoda parafia, dla której papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny w czasie drugiej pielgrzymki do Polski, a w 1991r. będąc w Kielcach, pobłogosławił nowo zbudowany kościół. Potem pojechaliśmy do Sanktuarium Świętokrzyskiego. Po drodze, na szlaku zobaczyliśmy gołoborza. Największe wrażenie zrobił jednak Kałków, sanktuarium powstałe w latach osiemdziesiątych XX wieku. Na jego terenie znajduje się między innymi budowla zwana Golgotą – wysoki na 33 metry budynek, w którym usytuowane są kaplice upamiętniające martyrologię narodu polskiego. To wspaniała lekcja historii dla każdego Polaka.

Śladami Jana Pawla II Śladami Jana Pawla II Śladami Jana Pawla II

Przewodnikiem wycieczek był ks. Tadeusz Lalewicz, który opowiadał o historii miejsc, które mijaliśmy i które zwiedzaliśmy, ukazywał ich związek z osobą Jana Pawła II, przybliżał Jego naukę, a także zachęcał wszystkich uczestników do śpiewu. Był też naszym opiekunem duchowym: na każdej wycieczce odprawiał Mszę Św. i głosił kazania.

Młodzież poznaje najważniejsze przesłania papieża do młodych ludzi na cotygodniowych spotkaniach wspólnoty "Pokolenie JP2" pod przewodnictwem ks. Tadeusza Lalewicza.

Przewidziane są również konkursy plastyczne, poetyckie i multimedialne, związane z nauczaniem Ojca Świętego, oraz wycieczki do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” oraz do Sanktuarium w Łagiewnikach.

Anna Lepiarczyk i Ewa Kaszuba