Patron Zespołu Caritas

Patron Zespołu Caritas w Słomnikach

Brat Alojzy Kosiba

Brat Alojzy KosibaAlojzy Kosiba urodził się 29 czerwca 1855 r. w Libuszy koło Gorlic.
Do zakonu franciszkanów-reformatów, wstąpił mając 23 lata. Pierwszą formację zakonną otrzymał w Jarosławiu, później, aż do śmierci, przebywał w klasztorze w Wieliczce.
Pełnił obowiązki kwestarza i jałmużnika, słynął z pogody ducha i wielkiej dobroci.

Nazywany świętym jałmużnikiem, apostołem dobroci i ubogich.

Matki czekające na urodzenie dziecka często prosiły go o modlitwę do Matki Bożej.

Zmarł 4 stycznia 1939 roku. Grób na cmentarzu przy kościele klasztornym od dnia pogrzebu jest miejscem modlitw i łask otrzymywanych za jego wstawiennictwem.
Na pierwszym piętrze wielickiego klasztoru, w celi zakonnej, w której mieszkał przez 60 lat, mieści się obecnie izba pamięci poświęcona jego osobie.

W 1963 roku w Krakowie rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny, na prośbę wiernych i księży diecezjalnych.
W 1990 roku Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym liście z okazji 700-lecia Wieliczki, napisał m.in.:

"Słynny jest nie tylko w Polsce „solny skarb” związany przez historię z osobą błogosławionej Kingi. Wzorem niech będzie sługa Boży Alojzy Kosiba, który nie tak dawno temu chodził ulicami tego miasta i po całej okolicy, stając się żywym znakiem miłości Boga i bliźniego".

Na podstawie jego życia został nakręcony film pt."Braciszek" z Arturem Barcisiem w roli głównej.