młodzież w strojach ludowych stoi wokół wieńca

Dożynki to czas wielkiego święta plonów i podziękowań dla rolników za ich całoroczną pracę, zaangażowanie i poświęcenie.

Dożynki to czas wielkiego święta plonów i podziękowań dla rolników za ich całoroczną pracę, zaangażowanie i poświęcenie. Tegorocznym uroczystościom gminnym, które odbyły się 20 sierpnia w Waganowicach, towarzyszyła wyjątkowo słoneczna aura. Tradycyjnie czas radości z ukończenia żniw rozpoczęliśmy barwnym korowodem dożynkowym. Pochód poprowadziła Orkiestra Dęta Krakus z Niedźwiedzia, za którą podążało 17 reprezentacji sołectw z terenu całej gminy Słomniki.

Waganowickie dożynki zostały zainaugurowane plenerową mszą świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Bronisław Pituła oraz ksiądz Maciej Migalski. Po mszy odbył się koncert w wykonaniu uzdolnionych członków Orkiestry Dętej Krakus. Następnie pan Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel oraz Przewodnicący Rady Miejskiej w Słomnkach pan Grzegorz Płażek powitali przybyłych do sołectwa gości. W tym roku odwiedzili nas m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, reprezentanci Rady Powiatu Krakowskiego w osobach wiceprzewodniczącego Marka Piekary i radnego Włodzimierza Tochowicza, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Dorota Niemiec.

Uroczystość nie mogłaby się odbyć bez tradycyjnych obrzędów. Starostowie Dożynek oraz Starostowie wsi Waganowcie przekazali na ręcę pana Burmistrza bochenki chleba z tegorocznych plonów. Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach otrzymał chlebek dożynkowy od reprezentacji KGW Prandocin Wysiołek. W czasie, kiedy uczestnicy wydarzenia byli częstowani dożynkowymi chlebami, gospodarze wydarzenia – KGW Waganowice ośpiewali wieńce.  Następnie reprezentacje 16 sołectw: Prandocina Wysiołka, Orłowa, Smrokowa, Zaborza, Prandocina, Miłocic, Szczepanowic, Prandocina Iły, Polanowic, Muniakowic, Kacic, Niedźwiedzia, Ratajowa, Wężerowa, Brończyc oraz Kępy obdarowały na scenie chlebami i dobrym słowem gości dożynek.

Kolejnym punktem programu były ludowe występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się wspaniałe zespoły wokalne: Ratajowianie, KGW Złoty Kłos Brończyce oraz KGW Miłocice. Widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.

W tym roku święto plonów było także okazją do skosztowania słodkich specjałów, przygotowanych przez KGW Orłów, KGW Brończyce, KGW Miłocice, KGW Niedźwiedź, KGW z Prandocina-Wysiołka oraz KGW z Waganowic.

Dziękujemy gospodarzom, czyli sołectwu Waganowice i reprezentacjom sołectw z terenu naszej gminy, którzy sprawili, że tegoroczne święto odbyło się w niezwykle radosnej i barwnej atmosferze.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc i obecność przedstawicielom firm zaprzyjaźnionym z sołectwem Waganowice (sponsorom):

Firma Walkor, TAXI Dariusz Dukat, TINTGALSS Piotr Gonciarz, F.H.U. MARTIN Marcin Wykurz, SPAWMIX Łukasz Gruca, Auto-Laweta Waganowice, EL-SPAW Łukasz Kupiec, INSTAL DUK Damian Duk, Marcin Bakota, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Słomniki, BRAM-MIX, LKS Niedźwiedź, Sklep z Artykułami do produkcji rolnej Kwapień, Salon Fryzjerski Priscila, Marcin Bac, Mateusz Bac, Józef Bac, SKRAW-SPAW Marcin Szopa, MOLLar Aneta Kłosińska, Usługi Remontowo-Wykończeniowe Grzegorz Koza, Stanek Transport, Marian Bucki, Transport Krzysztof Piątek, M-BUD Mirosław Drożniak, F.H.U. CESTA Zbigniew Stanek, Rafał Kubala, Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina Kusibab-Popowicz i Mirosław Popowicz, Stacja Kontroli Pojazdów Mariusz Grzyb,

 

zdjecie1
zdjecie1
zdjecie2
zdjecie2
zdjecie3
zdjecie3
zdjecie4
zdjecie4
zdjecie5
zdjecie5
zdjecie6
zdjecie6
zdjecie7
zdjecie7
zdjecie8
zdjecie8
zdjecie9
zdjecie9